centrální vysavače Electrolux a BEAM

Úklid jako samozřejmost, zdravotní přínos navíc

25. 2. 2015

Domácí elektrospotřebiče obecně zvyšují celkový komfort bydlení, obvykle pomáhají zejména při vaření, udržování hygieny a úklidu. Jejich vysoká výkonnost je spíše samozřejmostí, ale čím dál víc je žádána také nějaká forma nadstavby. Pak bývá obzvlášť vítaný jakýkoli zdravotní přínos.

Dnes už legendární klinické studie před lety jednoznačně prokázaly, že centrální vysavače Electrolux a BEAM, vedle samotných brilantních efektů provázejících procesy úklidu, přinášejí také prokazatelně měřitelnou úlevu alergikům! Studie dokazující toto konstatování byla vedena pod záštitou divize revmatologie, alergologie a klinické imunologie Univerzity California, v Davisu ve Spojených státech.

Centrální vysavač Electrolux jako zdravotní pomůcka
Kvalita ovzduší uvnitř budov bývá skutečně jedním z častých problémů zmiňovaných v alergologii a je pro pacienty opravdu klíčová. Běžně centrální vysavač plní roli prostředku používaného k úklidu. Ale vědci dokázali, že toto zařízení může fungovat vlastně jako zdravotní pomůcka. Konkrétně výrazně snížit alergické potíže.

Výsledky vzpomínaných výzkumů pomohly vysvětlit, proč alergiemi horních cest dýchacích lidé vlastně trpí. Ti, kteří se zúčastnili těchto klinických testů, potvrdili výrazné snížení alergických obtíží. Uváděli, že při používání centrálního vysavače v jejich obydlí, došlo ke snížení zdravotních obtíží v průměru o více než padesát procent. Zejména pokud jde o zlepšení kvality spánku, ustoupení dýchacích a očních problémů, i ke snížení emociálních symptomů. Ti lidé byli prokazatelně více aktivní a dostávali se ve svém konání do menšího množství praktických problémů.

Když to shrneme: Centrální vysavač samozřejmě nikomu astma nevyléčí. Ale opakovaně bylo vědeckými kapacitami na základě seriózních výzkumů prokázáno, že dokáže velmi pronikavě snížit přítomnost zdrojů astma způsobujících.

Alergeny mizí
Důvodem této skutečnosti je hlavně výjimečně kvalitní filtrace. Právě kvalitní filtr zabezpečí, že výkon motoru neklesá a sací efekt je téměř stoprocentní. A tento skvělý výkon opravdu znamená pronikavé snížení přítomnosti alergenů v obytném prostředí.

Stojí tedy za pozornost zastavit se hlavně u pojmu kvalitní filtr. Bývá udáváno, že špičkové centrální vysavače, konkrétně přístroje BEAM a Electrolux, osazené patentovaným goretexovým HEPA filtrem, pohltí s až osmadevadesátiprocentní účinností dokonce částice nečistot velikosti pouhých tří desetin mikronu. Ještě jednou: 98% prachových částic velikosti 0,0003 mm centrální vysavač zachytí! O těch větších vůbec nemluvě… A zbývající dvě procenta nezachycených částic velikosti zlomků desetitisícin milimetru odvane z domu do venkovního prostředí. Zatímco v případě použití vysavače klasického, tyto nečistoty v místnosti pochopitelně zůstanou.

Totální filtrace zlepšuje ovzduší
Ryze technickou stránku věci mnohem přístupnějším jazykem komentuje lékař, který schopnosti centrálních vysavačů BEAM a Electrolux zná z českého prostředí. Zde jsou slova MUDr. Petra Nejtka: „Dověděl jsem se o klinických studiích, které na toto téma probíhaly na amerických univerzitách. Ale nemusíme chodit tak daleko. I od svých pacientů vím, že v domácnostech, kde začali používat centrální vysavač Electrolux, přispěla takřka totální filtrace nasátého vzduchu k významnému zlepšení ovzduší interiéru. A také ke zlepšení zdravotního stavu lidí, kteří v těchto bytech žijí.“

Astma představuje poměrně vážné onemocnění, při němž otéká sliznice dolních dýchacích cest. Tak je významně omezováno dýchání. Při astmatickém záchvatu se totiž zúží i nejmenší dýchací cesty – bronchioly. Astmatické záchvaty mívají často jen lehký průběh, ovšem při těžších postiženích se pacient často dusí a jeho stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že astmatem na celém světě trpí více než 150 milionů lidí! U nás jsou to statisíce osob a počet takto nemocných bohužel stále stoupá. A je také známo, že téměř dvacet procent pacientů postižených astmatem onemocnělo výhradně z důvodu dlouhodobého vdechování škodlivých látek a nečistot v uzavřených prostorách. I zdánlivě neškodný vzduch prostě obsahuje látky, které těžce poznamenávají zdraví miliónů lidí.

(cb)