rekuperace PAUL

Jde o čistý zdravý vzduch

23. 9. 2015

Moderní stavebnictví je vedeno výrazným trendem snižování energetické náročnosti budov. Děje se tak hlavně prostřednictvím stále dokonalejšího zateplování a utěsňování všech prvků, vytvářejících obvodové konstrukce domů. Výsledky to nese, energetické ztráty dnešních budov jsou na zlomcích někdejších hodnot.

Ale vždycky je něco za něco… V obytných domech se až dramaticky snížila kvalita vzduchu! Normy určují, že každou hodinu by se v bytě či rodinném domě měla vyměnit alespoň polovina objemu veškerého vzduchu. Nižší množství představuje zdravotní riziko. Ale mnoho bytových jednotek, hlavně těch postavených a spontánně zateplovaných v poslední době, však často vykazuje sotva třetinu žádaných hodnot! Pro celou Evropu je v minulých padesáti letech typický pokles objemu větraného vzduchu na polovinu někdejších čísel! A v globálním měřítku už najednou není největším problémem energetická náročnost či nenáročnost budovy, ale stav hygieny jejího prostředí. Ano, ve většině moderních či modernizovaných domů je teplo. Navíc teplo, které zásluhou skvělého zateplení a utěsnění obálky budovy bylo získáno poměrně levně. Ale v těch domech není zdravě!

Obrana? Existuje. O trvalý přísun čistého zdravého vzduchu se může postarat větrání řízené. Jednoduchá vzduchotechnika, pracující úsporně, ochotně a spolehlivě. Navíc využívající tepla odpadního vzduchu k ohřevu vzduchu čerstvého. Pak už jde o řízené větrání s rekuperací.

Lze říci, že tato nová kvalita do značné míry formuje celé současné stavebnictví. Pasivní domy se bez ní neobejdou a nízkoenergetického standardu pomáhá dosahovat i jinak běžným stavbám, jaksi sama o sobě.

Povinnost snad, nutnost určitě
Zatím sice žádná vyhláška u nás povinnost vybavit novostavbu technologií řízeného větrání s rekuperací tepla nenařizuje, ale v souvislosti s jinými povinnostmi, už by to v praxi zvykem dávno být mělo. A také při četbě souvisejících stavebních nařízení už lze nevyhnutelnost používání takového systémového řešení jaksi mezi řádky vnímat! Existuje totiž jasně daná povinnost zajistit v každé budově kvalitní přívod čerstvého vzduchu a zejména garantovat dlouhodobě přijatelnou hladinu oxidu uhličitého. Což přirozené nárazové větrání okny skutečně schopné zajistit není.

Respektovanou jedničkou je v kategorii řízeného větrání s rekuperací tepla německá značka PAUL. Už v roce 2002 se společnost PAUL postavila do čela zástupu dodavatelů, hodlajících vybavovat tehdy nově vznikající první pasivní domy svojí technologií.

Firma PAUL má dnes v nabídce kompletní sortiment od podstropních jednotek pro byty až po velké (exteriérové) pro administrativní budovy a za dvě desetiletí znásobila počet svých pracovníků osmkrát! Obchodní zastoupení značky PAUL je momentálně ve 25 zemích, pochopitelně také v České republice. Od letošního roku k tomu dochází výhradně prostřednictvím společnosti BEAM ČR.

Více informací na www.paulrekuperace.cz

(cb)