centrální vysavače Electrolux a BEAM

Centrální vysavač jako samozřejmost

10. 6. 2016

Stejně jako je tomu u nás v případě elektroinstalací, rozvodů vody, plynu a vnitřní kanalizace, je například ve skandinávských zemích a také v řadě států USA samozřejmostí u nově budovaných rodinných domů rovněž instalace centrálního vysávacího systému.

Jinými slovy – centrální vysavač jako samozřejmost. Jednoduchý výkres podoby instalace centrálního vysavače je spolu s příslušnou technickou zprávou předkládán už při schvalovacím úředním procesu, který předchází povolení stavby. Hlavním důvodem víceméně povinného vybavení rodinného domu centrálním vysavačem jsou ve Skandinávii i v některých oblastech severoamerického kontinentu prvořadě zdravotní aspekty. Sám stavebník pak pochopitelně ocení hlavně schopnost centrálního vysavače pomoci udržovat perfektní čistotu. A to za vítaného klidu a v pohodlí. Ale to je hodnota povahy čistě soukromé. Zatímco nesporná likvidace alergenů, mikroorganizmů i jiných prvků ohrožujících lidské zdraví, už má charakter vysloveně společenský.

Přínos čistotě i zdraví
Centrální vysavače v prostoru, v němž pracují, ovzduší nejen nijak negativně nepoznamenávají, ale dokonce zlepšují jeho kvalitu. Míra jejich přínosu formou totální filtrace nasávaného vzduchu je tak prokazatelná, že se v těchto souvislostech dokonce už opakovaně mluví o zdravotní pomůcce.

Například klinická studie provedená na Univerzitě California v Davisu potvrdila, že centrální vysavače BEAM a Electrolux jednoznačně snižují alergické reakce. V domácnostech, kde začali tento vysávací systém používat, se u 47 % obyvatel zlepšila jejich schopnost dýchání, 44 % lidí potvrdilo zlepšení kvality spánku a dokonce 61 % uvádí ustoupení různých očních potíží! Dalších 48 % tázaných hovoří o jiném druhu zlepšení zdravotního stavu někoho z rodiny brzy po zahájení provozu uvedeného centrálního vysavače v jejich domě či bytě.

Na rozdíl od přenosných vysavačů, které způsobují recirkulaci prachu, centrální vysavače BEAM a Electrolux odstraňují v podstatě celých sto procent vysávaného prachu, částic nejrůznějších nečistot, pylů, všech alergenů a jednoznačně přinášejí úlevu od alergických potíží. Tak jednoznačným výsledkem se jiní výrobci prokázat nemůžou. Tedy už asi nikoho nepřekvapí, že více než třetina všech centrálních vysavačů instalovaných po celém světě, pochází právě od této věhlasné firmy. A pokud byla výše ve spojení s pojmem Electrolux vzpomenuta i značka BEAM, je třeba dodat, že také ona patří pod křídla Electroluxu. BEAM představuje lídra světového trhu centrálních vysávacích systémů.

Jednoduchost geniální myšlenky
Centrální vysavač funguje tak, že vzduch s nečistotami je potrubím rozvedeným po celém domě nasáván do filtračního systému vybaveného mikrovláknem. Silnější nečistoty jdou přímo do nádoby na prach, zbytek je filtrován. A do odpadní nádoby prach padá po vypnutí vysavače. Agregát bývá umístěn v technické místnosti domu, případně v garáži. Do interiéru žádný hluk nedolehne.

Zatímco v případě klasického vysavače je nasátý vzduch, který i přes stále dokonalejší filtry nemůže být nikdy brilantně čistý, vyfukován opět do místnosti, u vysavače centrálního, je tomu jinak. Nasátý vzduch interiér opouští výfukem ve fasádě nebo na střeše domu. Účinnost je pak stoprocentní! Ano, geniální myšlenky bývají ve své podstatě velmi jednoduché.

Nečistoty shromažďované v odpadním kontejneru centrálního vysávacího systému nemají vliv na sací výkon, jako je tomu u tradičních vysavačů. Tento efekt navíc provází i další příznivý provozní dopad – charakteristický odér běžného zapnutého vysavače je v případě domu vybaveného vysavačem centrálním naprosto neznámým vjemem. A už tato skutečnost se stává argumentem posilujícím vědomí, že v tomto případě opravdu máme tu čest s dokonalým vysávacím zařízením.

To už se však nepohybujeme ani v USA, ani ve Skandinávii, jako na začátku tohoto článku. Čím dál víc novostaveb rodinných domů je centrálním vysavačem vybavováno také v České republice. A platí to i v případě rekonstrukcí starších rodinných domů. Instalace ani v tomto případě není problematická. A prim rovněž v Česku hraje Electrolux spolu se svojí další značkou BEAM. Ty zastupují pražské společnosti Smart–Vac a BEAM ČR z Jesenice u Prahy.

(mv)